Leopold Sulovky. senator, ostrava
11. 09. 2018 | 13:07

Leopold Sulovský a Senát si potykali

Zde naleznete článek, který jsem poskytl časopisu Ostravak.

 

JAKO SPRÁVNÉHO OSTRAVÁKA HO USLYŠÍTE KLIDNĚ ŘÍCT, ŽE „SNAHA NENÍ KOKSOVATELNÁ“. NICMÉNĚ JEHO VŮLE NĚCO VYKONAT, SNAHA NĚČEHO DOSÁHNOUT, VĚCI MĚNIT A NAPRAVOVAT, ALE I NEZIŠTNĚ POMÁHAT DRUHÝM JE ZÁVIDĚNÍHODNÁ. BÝT NAHOŘE JE TAK TROCHU JEHO ŽIVOTNÍ STYL. DOKÁZAL TO JAKO ŠPIČKOVÝ HOROLEZEC I ÚSPĚŠNÝ PODNIKATEL. DNES JE TICHÝ, ALE ROZHODNÝ LEOPOLD SULOVSKÝ SENÁTOREM. A KANDIDUJE ZNOVU.


Co se během posledních let u Vás změnilo?
Poznal jsem spoustu nových lidí a přibyla mi hromada práce, ale i starostí. Nemám moc času, běžně začínám v sedm a večer kolem desáté nejpozději se snažím být doma. Ale s tím jsem do politiky šel.   
Bylo snadné se „zabydlet“ ve vysoké politice? Přece jen je Praha docela daleko od Ostravy, kterou znáte jako své boty.
Když něco dělám, dělám to naplno a je úplně jedno, jestli v Praze nebo Ostravě. Ostatně Senát není pražský. Stále jsem Ostravák a hájím zájmy svého regionu, stejně jako dalších 80 senátorů z celé České republiky.
Mimochodem, své horolezecké boty jste pověsil na hřebík?
Kdepak, jen jsem začal jezdit do hor na kratší časové úseky. Na cestu do Himálají potřebujete obvykle dva měsíce.
Vraťme se do Senátu. Vstupoval jste do něj s přesvědčením, že i politika se dá dělat slušně, že stačí selský rozum a pokora. Platí to stále?
Myslím, že to platí pořád. V Senátu jsem se stal členem klubu Starostové a nezávislí a od počátku také členem Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu (VHZD). Vždycky jsem se snažil používat hlavně ten zmiňovaný selský rozum, a to nejen při schvalování jednotlivých zákonů, ale také při jednání s kýmkoliv. A ještě něco, chce to obrovskou dávku pokory. Bez ní to nejde v žádné práci, ani v životě.     
Spoléháte se spíše na spolupráci a pomoc, nebo si do věcí nenecháte mluvit?   
Konečná rozhodnutí dělám sám, ale předchází tomu vždycky diskuze, mnohdy dosti obsáhlá.
Také jste tvrdil, že do politiky mají jít lidé, kteří si nic nepotřebují dokazovat, nebo se někam uklidit za tučnou odměnu a hlavně by měli vždy pamatovat, odkud přišli. Neztrácí se přece jen časem vazba na své město, kraj?
Bohužel takové případy existují, souvisí to s absencí pochopení smyslu své práce. Od počátku se snažím propagovat Ostravu a tento region, aby, jak už jsem někde řekl, si ho většina lidí nepředstavovala pouze jako špinavý průmyslový kraj někde „za Uralem“.  Coby úplnému nováčkovi se mi podařilo zorganizovat výjezdní zasedání prestižního VHZD v Ostravě. Jeho členové naše město naposledy navštívili před dlouhými jedenácti roky.
Slibně se rozjely i Vaše aktivity v oblasti kultury a společenského života.
Zorganizoval jsem 6 samostatných výstav regionálních umělců na půdě Senátu. Myslím, že je důležité ocenit osobnosti našeho regionu. Jsem rád, že na můj podnět byla udělena stříbrná medaile Senátu panu Richardu Konkolskému, skvělému českému mořeplavci. Paní Olga Rosenbergerová, která se věnuje lidem s handicapem a dává jim možnosti pracovat a samostatně bydlet zase získala hlavní cenu poroty senátní ankety Žena regionu. Tento projekt patří všem ženám, které svým přístupem motivují, obohacují a pomáhají nemocným, dětem či zvířatům apod. Snažím se podporovat aktivity, které pomáhají těm nejpotřebnějším. Vzpomenu Nezastavitelné - handicapované sportovce, velmi si považuji svůj patronát nad mezinárodním turnajem ve sjednocené kopané, který probíhá každý rok v říjnu v rámci Evropských dnů handicapu v Ostravě, podporuji akce ve Čtyřlístku a řadu dalších.
Nezlobte se, ale lidé o tom všem a o Vaší roli v Senátu vlastně moc nevědí. Není to škoda?
Škoda? Jasně, na televizní obrazovce se neobjevuju často jako třeba pan Štěch nebo jiní vysoce postavení funkcionáři Senátu. To ovšem neznamená, že se neustále nesnažím usměrňovat a ovlivňovat schvalování jednotlivých návrhů zákonů a novel. Za své působení ve VHZD jsem tzv. zpravodajoval více než 40 návrhů zákonů a podal 15 pozměňovacích návrhů.
O co konkrétně šlo?
Úspěšně jsem podal pozměňovací návrh k senátnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu). Tímto návrhem jsem sledoval zakotvení zrušení absolutního zákazu řízení pod vlivem alkoholu pro omezenou skupinu řidičů.
Máte na mysli cyklisty a nulové promile alkoholu v krvi?
Přesně tak.
Vy se vymezujete i proti EET. Co je hlavním důvodem?
Během března 2016 se začal projednávat krajně kontroverzní zákon o elektronické evidenci tržeb, který se vládnoucím stranám ANO a ČSSD samozřejmě podařilo prosadit. Nejsem jediný, kdo tento zákon považuje za zcela diskriminační vůči nejmenším podnikatelům. A důvod?  Vláda zákonem o EET neřeší podstatné daňové úniky velkých „hráčů” na trhu, ale pouze zanedbatelné procento daňových úniků nejmenších živnostníků. A proti nim vyhlásila i třídní boj. Vzniká tím jen spousta otázek, proč vládnoucí politická garnitura ponechává stranou banky, pojišťovny, spořitelní úvěrová družstva, podnikatele v energetických odvětvích atd. a jdou po krku pouze živnostníkům.
Tvrdíte také, že fotovoltaické panely patří na střechy a nikoli na pole.
Ano, to podepisuji. Jsem přesvědčen, že pokud se touto problematikou přestaneme zabývat, dojde k tomu, že se u nás zastaví vývoj a my nakonec budeme závislí na dodávkách technologií ze zahraničí.
Pro co jste ostatní senátory ještě přesvědčil?
V podvýboru pro sport se intenzivně zabýváme otázkou financování sportu. Na můj podnět vznikla studie využitelnosti řek Odra a Ostravice pro aktivity na rekreační i vrcholový sport. A pak se snažím o liberalizaci povinnosti očkování dětí.
Je důležité umět mluvit s lidmi a nebát se říct svůj názor?  
Stoprocentně.  
Říká se, že v Česku je byznys a hlavně politika o kontaktech. Souhlasíte?  
Znám spoustu lidí, kteří si vybudovali vlastní byznys bez známostí - jen vlastní šikovností.  A to platí i pro některé politiky. Nicméně naše země se dodnes pere i se špatným odkazem komunismu.    
Pomohly Vám někdy v životě známosti?
Bez tvrdé práce sám na sobě nedosáhnete ničeho. Věnoval jsem se aktivně své zálibě - horolezectví  a dosáhl jisté vytoužené cíle. Stejně tak jsem vystudoval vysokou školu a vybudoval svůj byznys. Všechno je to určitě i o velkém štěstí. Ale díky Bohu jsem potkal ve svém životě kvalitní lidi, skvělé kamarády, profesionály a nadšence, s nimiž je možné dosáhnout i nemožné.
Na co se Vás ptají nejčastěji lidé na ulici?
Jestli se dá v politice přežít bez úhony… a jestli nejsem zklamaný. (smích)
Co byste změnil na Česku?   
Trápí mne formalismus a byrokracie. Lidé stále při vyřizování např. na úřadech mají pocit, že tam překáží. Je třeba zjednodušit zákony. A taky vrátit ztracené lidské svobody.
Co byste změnil na Ostravě?  
Nejraději bych změnil kvalitu ovzduší a kvalitu bydlení a pracoval bych na tom, aby bylo více školek a sportovišť jak pro vrcholový sport, tak pro běžné volnočasové aktivity.
Znovu kandidujete do Senátu. Před šesti roky jste oslovil občany velmi originální a hlavně srozumitelnou kampaní. Letos je co Vaším ústředním heslem?
Před šesti lety jsem šel s heslem: „Cokoli si lidská mysl dokáže představit a čemu dokáže uvěřit, toho lze dosáhnout.“ A to platí stále!


« zpět

 

ostravak
ostrava
senat
Ing. Leopold Sulovský, senátor za hnutí Ostravak. Ostrava volební obvod č. 71.
praha

Valdštejnské náměstí 17/4

118 01 Praha 1

tel.: +420 608 075 314

e-mail: sulovskyl@senat.cz

praha

Mjr. Nováka 1455/34 

700 30 Ostrava - Hrabůvka

Úřední hodiny

    Pondělí  10 - 15 hod.

tel.: +420 608 075 314

e-mail: sulovskyl@senat.cz

praha

Mgr. Patrik Bičovský

tel.: +420 608 075 314

e-mail: p.senat@seznam.cz


poradce

Ing. Bohdan Trojak

e-mail: trojak@bmail.cz

 

Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava | Valdštejnské náměstí 17/4, 118 01 Praha 1, tel.: +420 608 075 314

© Copyright 2004-2019 - CMS Made Simple
This site is powered by CMS Made Simple version 1.11.4