Leopold Sulovky. senator, ostrava
7. 03. 2013 | 14:36

Průběžné bilancování

Vážení voliči,

loňského listopadu jsem složil senátorský slib a oficiálně se ujal funkce senátora. I když jsem v nejvyšší politice nováčkem, který se potřebuje rozkoukat, pokusím se o krátké bilancování téměř pěti měsíců v senátu.

V Senátu jsem členem nezávislého senátorského klubu „Starostové a Ostravak“, který je složen z nezávislých kandidátů. Jako předsedu našeho klubu jsme si zvolili senátora Ing. Jana Horníka. Pro zajímavost, pan senátor Horník je starostou Božího Daru už od roku 1990, kdy byl poprvé zvolen a od té doby v každých volbách obhájil svou pozici starosty. Místopředsedou našeho senátorského klubu je novinář, bývalý vojenský reportér, dobrodruh a známý bojovník za lidská práva senátor Jaromír Štětina. Dalšími členy našeho klubu jsou pak senátor Mgr. Luděk Jeništa, který je od roku 2002 starostou města Vlašim a senátor Mgr. Jiří Šesták, který je ředitelem Jihočeského divadla. Jsem přesvědčen, že se nám podařilo společně sestavit kvalitní a nezávislý senátorský klub a jsem rád, že právě v takovém týmu mohu pracovat. V rámci senátních výborů jsem byl za náš klub delegován a následně i sněmovnou zvolen jako člen výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu.

Po menších byrokratických peripetiích jsem v lednu otevřel svou senátorskou kancelář na gymnáziu v Ostravě Hrabůvce na ulici Mjr. Nováka 1455/34. Od otevření kanceláře mě navštívila již řada občanů, kteří přicházejí se svými problémy i podněty. Navštívili mě i občané, kteří mi přišli popřát a vyjádřit podporu v senátorské práci, za což jim ještě jednou děkuji. Připomínám, že moje senátorská kancelář je otevřená pro veřejnost každé pondělí od 10 do 15 hod. Lidé mě mohou také kontaktovat prostřednictvím emailu, nebo přes mého asistenta.

Za období od mého jmenování senátorem proběhlo již 6 řádných schůzí pléna, všech jsem se aktivně zúčastnil. Z doposud nejsledovanějších novel Ústavy jsem podporoval rozšíření pravomoci NKÚ a na ni navazující novelu zákona o NKÚ, kterou bohužel většina senátorů odmítla. Oproti tomu se podařilo prosadit např. novelu zákona o léčivech, která nově umožňuje používání marihuany pro lékařské účely nebo návrh na zrušení projektu sKaret, který není ničím jiným, než další privatizací veřejných služeb. Asi nejsledovanější však byl a je spor o prezidentskou amnestii, kde existuje mnoho názorů i nesrovnalostí.

Příliš velkorysý rozsah amnestie považuji za necitlivý vůči poškozeným a z toho důvodu s ní zásadně nesouhlasím. Proto jsem byl mezi senátory, kteří žádali Ústavní soud o posouzení souladu amnestie prezidenta republiky s ústavním pořádkem. Ústavní soud tento návrh odmítl.

V mezidobí jsem musel odjet na avizovanou a dlouhodobě plánovanou cestu do Jižní Ameriky. Z tohoto důvodu jsem se nezúčastnil pouze mimořádné 7. schůze senátorů konané dne 4. března 2013, kde se jednalo o velezradě prezidenta. Překvapilo mě, že mezi iniciátory žaloby na velezradu prezidenta byli i senátoři, kteří paradoxně odmítli podpořit předchozí návrh na revizi amnestie.

Prezident může narušit demokratický charakter státu jen porušováním prezidentských pravomocí. Jestliže podle platné Ústavy České republiky existuje ničím neomezené právo prezidenta udělit amnestii a právo abolice, jeví se mi napadnutí amnestie s odkazem na velezradu pouze jako populistické gesto. Z toho důvodu bych se pod návrh na velezradu prezidenta nepodepsal.

V následujících měsících mě čeká spousta setkání s veřejností, besed a rozhovorů pro média, ale i přednášek. Každého, kdo se zajímá o hlasování a vystoupení v Senátu Parlamentu České republiky mohu rovněž odkázat na webové stránky Senátu, ale i moje www.leopoldsulovsky.cz, kde budu pravidelně zveřejňovat politické aktuality.

Děkuji Vám za přízeň a podporu.

 

Leopold Sulovský

« zpět

 

ostravak
ostrava
senat
Ing. Leopold Sulovský, senátor za hnutí Ostravak. Ostrava volební obvod č. 71.
praha

Valdštejnské náměstí 17/4

118 01 Praha 1

tel.: +420 608 075 314

e-mail: sulovskyl@senat.cz

praha

Mjr. Nováka 1455/34 

700 30 Ostrava - Hrabůvka

Úřední hodiny

    Pondělí  10 - 15 hod.

tel.: +420 608 075 314

e-mail: sulovskyl@senat.cz

praha

Mgr. Patrik Bičovský

tel.: +420 608 075 314

e-mail: p.senat@seznam.cz


poradce

Ing. Bohdan Trojak

e-mail: trojak@bmail.cz

 

Ing. Leopold Sulovský, senátor za Ostravak hnutí občanů, volební obvod č. 71 Ostrava | Valdštejnské náměstí 17/4, 118 01 Praha 1, tel.: +420 608 075 314

© Copyright 2004-2018 - CMS Made Simple
This site is powered by CMS Made Simple version 1.11.4